Filmy o cestování v čase, které nedávají smysl
Filmy o cestování časem, by se všechny daly zařadit do kategorie, těch co nedávají smysl. Už jen proto, že nikdo tuto možnost nemohl vyzkoušet. Jsou to tedy dohady, co je a co není možné. Jestli je možné cestovat bez následků, nebo každá změna může vyvolat katastrofu. Existuje mnoho způsobu, jak ve filmech cestují časem. A každý z těchto způsobů má nějaká domnělá pravidla, aby se katastrofě vyhnuli. V některých filmech, ale ani tyto pravidla nedávají smysl, nebo je rovnou poruší. Dali by se sem zařadit i některé české výtvory, např. „Probudím se včera“, nebo „Zítra vstanu a opařím se čajem“. Sice většina uvedených filmů není špatných, ale prostě trochu postrádají smysl.
8) Osudový dotek
Evan cestuje časem do svého minulého já. Evan měl v dětství výpadky paměti. Později zjišťuje, že výpadky měl, když se vracel v čase. Postupným vracením se v čase, kdy se věci zhoršují, ale Evan vylučuje potřebu se v čase vrátit. Čímž vracení se v čase postrádá smysl.
7) Zpátky do budoucnosti
Tady přehlídneme, to jak vůbec cestování v čase funguje a zaměříme se na druhý film. Zde se budoucí Biff vrací změnit minulost, to vytvoří samostatnou časovou osu. Takže moc nedává smysl, že se snaží zabránit jeho změnám. Protože díky jeho změnám by neměli existovat tak jak jsou, nýbrž by měli mít úplně jinou časovou osu. Jak se tedy mohou z nové časové osy dostat na tu starou?
6) X-men budoucí minulost
Filmy X-men mám ráda, i když některé z nich jsou lehce béčkové. Díl Budoucí minulost prakticky maže první filmy a otevírá nové možnosti. Ale jak to udělal, je velmi zvláštní. Cestování časem, nikoli fyzicky ale mentálně do svého mladšího já. Alespoň je to vymyšlené jako super schopnost a ne nějakým přístrojem. Každopádně je zvláštní, že když cestuje pouze mentálně, že změnou minulosti nezmění to, že se do ní vrací a kam se vlastně vrací.
5) Timecop
Policejní jednotka která chrání čas. Neboli brání změnám, které by někdo udělal. Když se někdo vrátí, nesmí se dotknout sám sebe, protože v jednom čase nemá dvakrát existovat. Popravdě řečeno jsem systém cestování a paradoxů ani nezvládla pobrat, jsou tu pravidla co popírají jiná pravidla. A cestovat díky určité rychlosti je zvláštní.
4) Looper (2012)
Pravidla cestování časem v tomto filmu vlastně ani nejsou pořádně vysvětlena. Je zde řečeno jen že přibližně za 20 let se cestování časem vynalezne. Joe je Looper a jednoho dne dostane za úkol zabít sebe z budoucnosti. To se nepovede. Je zvláštní, že zde funguje, že když zemře mladý Joe, zemře i starší. Zároveň jiné změny, které dělají nijak zvlášť velký význam v budoucnosti neudělají. Vznikající smyčka tedy paradoxně přepisuje celý film a brání jakékoliv akci, protože vlastně ani není možné rozdvojit časovou osu.
3) Dům u jezera (2006)
I přesto, že tento film mám ráda, musím uznat že má několik mezer. Už jen to, že časem cestuje vlastně jen dopis pomocí schránky, která ho pošle o dva roky zpět je poněkud bizarní. A proto, když pomineme romantickou sekci, je tento film mnohými nepochopen.
2) Terminator saga (1984 – 2019)
Na druhé místo se dostala sága Terminátor. Tady by se dalo jmenovat hned několik věcí. Hned v prvním díle nám film představí pravidlo, že lze cestovat časem, jen když jste z organického materiálu a nazí. Toto pravidlo hned v druhém díle jaksi neplatí. Terminátor z tekutého kovu přece není z organického materiálu. Další věcí je například to, že John Connor posílá Kyle Reese zpět, aby se vlastně vůbec John narodil. Budoucnost se neustále mění, a tak není možné aby se budoucnost mohla takto předpokládat. Doufat, že minulost upraví, tak aby se jejich budoucnost stala. Protože každá změna mění i budoucnost z které pocházejí. Další filmy v sérii mají spoustu dalších vad a popírají některé dřívější filmy.
1) Superman (1978)
Myslím, že s tímto vracením času by souhlasili všichni. Letět proti směru otáčení zeměkoule, je opravdu tou největší blbostí, kterou vymysleli. A tak Superman získává první místo.